Make your own free website on Tripod.com

 

                 Yay

 

        Dokuzuncu Burç. Değişken, ateş ve erkek. (22 Kasım ile 22 Aralık arası)

        Yay da ateş grubundandır ve değişir nitelikte bir burçtur. Neşe ve bolluğu temsil eden Jüpiter bu burcun yöneticisidir. Böylece Yay insanı enerji, canlılık, koşullara uyabilme özellikleriyle başarıya gidebilir. Buna Jüpiter’ in verdiği büyük talih de eklenirse insanın her isteğini elde etmesi mümkündür.

        Yay Burcu insanı olarak özgürlüğünüzü, bağımsızlığınızı başka her burcun insanlarından daha çok seversiniz. Patronlardan, diktatörce davranışlardan nefret eder, zayıflara, çaresizlere yapılan saldırıları kendinize yapılmış gibi görürsünüz. Kendine güvenen, görüşlerinde samimi, açık sözlü ve yargılarını saklamayan birisiniz. Hırslı, dürüst bir insansınız. Sizden başkaları ne yönelecek şey dostluk ve iyi niyettir. Bu karşınızdaki bu dostluk ve iyi niyete değmediğini gösterinceye kadar devam eder. Simgeniz okçu... yarı insan, yarı at. Ağzından çıkan sözler genellikle bir ok gibi uçuyor, gidip hedefini buluyor. Bilime, felsefeye ve dine saygılısınız. Açık sözlü, dürüst ve dobra olduğunuzdan, etrafınızdakileri sık sık kırarsınız. Yay burçluların ağzından çıkan söz katı, insanın içine işleyen, kırıcı bir söz olabilir. Ama genelde cömert, zeki, umutlu ve neşelisiniz. Yardımsever, hırslı ve aktif bir yapınız var, cesaretinizi de kolay kolay kaybetmiyorsunuz. Hızlı hesaplar yapabiliyorsunuz, ileri görüşlülüğünüz hemen hemen kehanetin sınırlarını zorluyor. Olayların sonucunun nereye varacağını herkesten daha iyi ve doğru tahmin edersiniz. Aynı şey ticaret girişimleri veya özel ilişkiler için geçerli. O dürüst, cömert, yardımsever yapınız göz önüne alınırsa, başkalarının zaman zaman sizden yararlanmak istemelerine şaşmamak gerekir. Bereket versin kişileri ve durumları ölçebilme yeteneğiniz bu girişimleri açık seçik görebilmenizi sağlıyor. Sizi uzun süre kandırabilecek insanların sayısı pek az. 22 Kasım ile 1 Aralık arasında doğmuşsanız, Yay dekanatı sizin için iki kat geçerli demektir.1-11 Aralık arasında doğanlar, Yay Burcu’ nun Koç dekanatına bakmalı, o ateşli, önce burcun etkilerini de aramalıdırlar. 11 Aralık ile 21 Aralık arasında doğanlar Aslan Burcu’ nun o gururlu, soylu izlerini okuyup kişiliklerini izleyebilirler.

                                  Detay Sevmez

         Yay Burcu insanı, parlak zekalıdır. Büyük iş ve olaylar onu ilgilendirdiği için ayrıntılar üstünde pek durmaz. Ayrıca çift karakterli sayılan bu burç insanı biraz da sabırsızdır. Onun için önemli olayların ayrıntılarından sıkılır. Bazen bu yüzden bilgisini derinleştiremeyen, düzeyde kalan biri de olabilir. 

        Yay Burcu insanının kendisi de kafası da özgür olmalıdır. Her türlü spora özellikle açık hava sporlarına ilgi duyabilir. Bu arada kalça ve bacakları çalıştıran, ata binmek gibi sporlar daha da hoşuna gider. Bu burç insanı zekidir ve yeniliklerden çok zevk alır. Ama buna karşılık ilgisinin çabuk sönmesi ve sıkılması tehlikesi de vardır. Sadece çok sevdiği, büyük ilgi duyduğu konularda derin bilgi edinebilir. Fakat her şeyle ilgili ufak tefek bilgisi olmasını da ister.

        Jüpiter, yönettiği burca olgunluk verir. Bu arada burç insanının düşünür olması için de imkanlar hazırlar. Dolayısıyla da Yay tipi din ve felsefeye büyük bir ilgi besleyebilir.

        Yay insanı çok yetenekli olmasına rağmen bıkması yüzünden en önemli planları bile yarıda bırakabilir. Hayal gücü de fazladır. İyi plan yapar; sonra da bunu yapmasına gerek kalmadığını düşünebilir. Yay insanının bundan kaçınması ve iradesini kullanarak sebat etmesi gereklidir. Yay da zıt burcu İkizler gibi çabuk ilgilenir ve yine ikizler gibi sürüp giden işlere bağlanmayı sevmez.

        Yay Burcu, ateş grubundan olduğu için ihtiraslıdır ama bağımsızlığı da çok önemlidir. Onun için sevse bile kolay kolay bağlanmaz. Ancak hem beğeneceği hem de kendisini kısıtlamayacağına inandığı birini bulursa bağlanabilir ve kendisi gibi kültürlü, kafalı bir eş ister. Diğer taraftan Yay Burcu insanı iyi ahbaptır. Toplumda daima aranılan, beğenilen biridir. Nezaketi ve başkalarının özgürlüğüne saygınlığı ve iyi niyeti ile toplumda kendisine iyi bir yer yapar. Yay Burcu insanı talihlidir. Bu talih pek çok alanda ona yardımcı olur.

        Yay Burcu insanı, ideal bir öğretmen olur. Yüksek öğretim, hukuk, din, felsefe, edebiyat alanı, spor, büyük ticaret, uzak ülkelerle ilişkiler gibi alanlarda başarı sağlayabilir.

        Yay Burcu’ nun özellikleri: Felsefe, din, bağımsızlık, özgürlük, eğitim, olgunluk, iyi niyet, sporda başarı, hayal gücü, çabuk bıkma, sabırsızlık, talih, ani ilgi, neşe.