Make your own free website on Tripod.com

 

                 Oğlak

 

        Onuncu Burç, Kardinal, gerçek, dişi. (23 Aralık ile 19 Ocak arası)

        Oğlak toprak grubundandır ve öncü burçlardan biridir. Yöneticisi Satürn’ dür. Kısıtlayan, sorumluluklar yükleyen ve disipline sokan Satürn, toprak grubundan Oğlan’ la çok iyi anlaşır. Böylece sebatlı, inatçı ve negatif olan Oğlan Burcu’ na öncülük de eklenince durum daha ilgi çekici olur. Zıt gibi görülen bu nitelikler Oğlak insanında birbirini bütünler. Oğlak, iki ayağı sıkıca yere basabilen, maddenin değerini bilenlerin burcudur. Bu burç insanı kendisini disipline kolaylıkla alıştırır ve sorumlulukları yakınmadan yüklenir.

        Oğlak bildiğiniz gibi, o durmadan tırmanan hep en uç noktalara ulaşmaya çalışan sebatkar dağ keçisidir. Tıpkı bu sağlam küçük hayvan gibi siz de amacınıza doğru giderken yolunuzun üzerine çıkan engellere aldırmadan ilerler. Azim, sabır ve konsantrasyonla sonunda başarıya giden yoldaki bütün engelleri aşmayı becerirsiniz. Sık sık hayal kırıklığına uğrarsınız ama asla cesaretinizi tam olarak kaybetmezsiniz. Güneş, Oğlan burcundayken doğanlar gururla, sağlan bir mantıkla hareket ederler. Genellikle düşünceli, sessiz ve ciddidirler. Doğuştan yöneticidirler. Yargılarından biraz fazla tutucu, gelenekçi ve katı olmalarından dolayı, sevgilerinde de biraz soğuk ve hesapçı olurlar. Bir Oğlak insanı olarak siz de pratiksiniz, tutumlusunuz, iyi bir soruşturmacısınız. Tedbirli ve tutumlu olduğunuzdan, önünüze çıkan fırsatlardan en iyi biçimde yararlanırsınız. Sıkılık ve disiplin gezegeni olan Satürn’ ün size verdiği yoğun gayret, sebat ve kararlılık sayesinde iradesi ve kararlılığı daha az olan herkesi yıkacak durumları siz aşabilirsiniz. 22 Aralık ile 1 Ocak arasında doğmuşsanız, yani Oğlak Burcu’nun ilk dekanatının insanıysanız disiplinli davranışın katı kurallarına daha da çok uyarsınız.1-10 Ocak arasında doğanlar Boğa Burcu’nu da okumalı, bu sabit toprak burcunun kendilerini nasıl etkilediğini öğrenmelidirler. 10-20 Ocak arasında doğanlarsa, Başak Burcu’nun kendilerini nasıl özenli ve ayrımcı yaptığına bakmak zorundadır.

        Oğlak insanı amacına erişene kadar her türlü sıkıntıya razıdır. Öncülük niteliği sabır, inat ve öteki özelliklerle birleşince Oğlak insan er genç tepeye çıkar.

        Oğlak Burcu size hayatınızı kazanmak ve yönlendirmek için her türlü gayreti ve hırsı vermiştir. Hangi işi, mesleği, konuyu seçerseniz seçin, daha başlangıçta yönetimi ele almayı düşünürsünüz.

        Satürn, yönettiği burcun insanlarına hayatta başarıya erişmelerini sağlayacak olgunluğu sağlar. İyi plan yapmasını ayrıntılara dikkat etmesini, genç yaşta bile kafa bakımından olgun olmasını temin eder. Dolayısıyla daha genç yaştayken zor koşulları kabul eder, sorumluluklardan yılmaz ve amacına yönelir. Servete de kavuşur. Sabırlı ve sebatlı olması, gerekirse azla yetinmesi ona büyük ölçüde yardımcı olur ve şaşmadan adım adım ilerleyerek başarıya ulaşır. Ancak başarıya ulaşınca da umduklarını bulamamanın hayal kırıklığını yaşarlar.

        Oğlak Burcu insanı olur olmaz, herkese güvenmez. Sadece kendisine güvenir. Yengeç gibi endişeli ve karamsardır. Çok zor dost edinebilir. Ama dost olduğu kimseye de ömrü boyunca güvenecektir. İşin tuhaf yönü de Oğlak insanının kendine hiç benzemeyen tipleri dost olarak seçmesidir. Bunun nedeni de Oğlak’ın gizlediği neşe ve canlılıktır. Kendisine kötülük edenleri affetmez. Eninde sonunda intikam alır.

        Sevgide soğuk gibi duran Oğlan insanı, üstün eş ister. Böyle birini bulunca da ona maddi manevi her istediğini vermeye çalışır. Oğlan insanı fevkalade bir dost ve korkunç bir düşmandır.

        Oğlak insanı araştırma, matematik, diğer bilim alanlarında başarılı olabilir. Özellikle para konusunda yeteneklerini gösterebilir. Emir alabildiği için iyi bir asker de olabilir. Büyük şirketlerin başına geçmesi de zor değildir.

        Oğlak Burcu’nun özellikleri: Çalışkanlık, disiplin, sebat, hırs, sorumluluk, dayanma, azla yetinme, planlı hareket, kin, sertlik, kuşku, karamsarlık, yalnızlık, sabır, zenginlik.