Make your own free website on Tripod.com

 

                 Kova

 

        Onbirinci Burç. Sabit, hava ve erkek. (22 Ocak ile 19 Şubat arası)

        Bu burçta hava üçlüsü ile sabit dörtlü birleşir. Oysa bu burcun yöneticisi sebattan, bağlanmaktan hiç hoşlanmayan Uranüs’tür. Bu nedenle Kova Burcu insanı, kafalı, bilgili, özgür, bağımsı bir tip olmakla birlikte tehlikeye gireceğini anladığı an gerileyip kendisini kurtaracak güçtedir.

        Kova Burcu insanlarının çoğu dostluk, ahbaplık severler. İnsanlar onları çok ilgilendirir. Zaten çoğu da insanların iyiliği için çalışmaktan zevk alır.

        Güneşin siz doğarken Kova Burcu’nda olması, size idealist bir yapı kazandırırken, bir yandan da sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri daha kesin çizgilere ayırmanıza yol açar. Zorbalıktan ve istemediğiniz şeyi yapmaktan nefret edersiniz. Özgürlüğünüzü ve bağımsızlığınızı hemen hemen Yay Burcu’ndakiler kadar çok verirsiniz. Düşünceleriniz ilerici, insancıl ve orijinal. Genellikle kararlı, sessiz, sabırlı, ilişki kuması kolay birisiniz. Ama buna rağmen dikkatli, tedbirlisiniz. Büyük ihtimalle epey zeki, düşünceli, çalışkan ve felsefeden hoşlanan bir insansınız. Dünyaya sanki uzaktan, alışmadık bir bakışla bakıyorsunuz. Ama kendinizi ilerici hareketlerin bir parçası olarak görüyor, insanların kardeşliğine kesinlikle inanıyorsunuz. Akıl yürütme yeteneğiniz çok iyi olmakla birlikte sezgileriniz de güçlü. Çevreniz tarafından kibar, zarif, cömert ve karşı cinsten pek çok arkadaşı olan biri olarak görülürsünüz. Çok ilerici, hatta bazen radikal yeni fikirleriniz var. Bilime eğilimli, ne yapacağı tahmin edilmeyen, garip ve alışılmadık şeyleri seven birisiniz. Dürüst, içten genellikle neşelisiniz. Böyle olunca yavaş kızıyor, kolay bağışlamıyorsunuz.

        Aşkta bağımsız yaratılışınız, sevdiğiniz kişiden duygusal olarak uzakmışsınız gibi bir izlenim yaratıyor. 20-30 Ocak arasında doğanlarda Kova Burcu’nun nitelikleri daha somutlaşmıştır. 30 Ocak ile 9 Şubat arasında doğmuşsanız, İkizler dekanatının o değişken, iletişimci yapısından etkilenirsiniz. Şubat 9-19 arasında doğanlarsa, Terazi dekanatının etkisinde, daha sosyal, sanata ve müziğe daha eğilimli olurlar.

        Zodyak’ın zor anlaşılan burçlardan biri olan Kova insanının, ne yapacağını da belirtmemiz gerekir. Uranüs’ün etkisi şaşırtıcıdır. Bir tarafta kendini insanlığa adamış Kova tipleri; diğer tarafta kendi çıkarları için başkalarından yararlanan Kova insanları vardır. Bu durumlar, her tipin özel yıldız haritasına göre değişir tabii. Fakat yine de en şaşırtıcı tiplerin Kova Burcu’ndan çıktığını tekrarlayalım.

        Kova insanı dostluk arar. Ama bunun bir nedeni de karşısında kendisine hayran kimseler görmek istemesidir. Genellikle kişiliğini gizler. Çünkü aslında kendi kendine yeten ve kendine güvenen biridir. Herkesten farklı ve ileri fikirleri vardır. Bunların doğru olduğuna inanır. Düşüncelerin kınanmasına, eleştirilmeye tahammül edemez. Başkalarından farklı olmak en büyük amacıdır. Başkalarının sözlerine önem vermez. Ama bütün bununla birlikte Uranüs, bu tipe büyük bir çekicilik vermiştir. Onun için ne yaparsa yapsın yine etrafında hayranlar toplanır.

        İleri fikirli, yenilik seven, akla hayale gelmez işlere kalkışan Kova insanı geçmişe de bağlıdır. Özellikle aile bağları çok güçlüdür. Annesi ve babasına çok değer verir. Çocukluğunda benimsediği fikirlerden vazgeçmez. Uranüs’ün bilinmediği çağlarda Kova burcunun yöneticisi Satürn sayılırdı. Aslında da Kova Burcu’nun bu sert, disiplinli eskiye bağlı gezegenden çok özellik aldığı da bellidir. Sevgi ve evlilikte de tutucudur. İdealisttir ama bazen bu idealin yerini kendini beğenme alır. Böyle durumda Kova Burcu insanı, kedisini çıkarlarını, parayı, hem de büyük parayı düşünür. Çok akıllı, yetenekli ve fırsatları iyi değerlendiren biri olduğu için de rahatını sağlayacak parayı ve fazlasını da kısa sürede sağlayabilir.

       Kova Burcu insanı, bilimin her alanında başarı elde edebilir. Fevkalade bir yazar veya öğretim üyesi olabilir. Televizyon, yayın, Astronomi, astroloji alanları da bu burcu çeker.

      Kova Burcu’nun özellikleri: Yenilik merakı, değişiklik, insan sevgisi, büyük akıl, deha, kendini beğenme, geçmişe bağlılık, çılgınlıklar, bağımsızlık, tartışma, dikkati çekme.