Make your own free website on Tripod.com

 

                Koç

 

        İlk Burç. Kardinal,ateşli ve erkek (20 Mart ile 20Nisan arası)

        Güneş Koç burcundayken doğmuşsanız,öncü ruhlu,inatçı ve içgüdüleriyle hareket eden birisiniz. İçiniz ihtiras dolu. Yeni fikirlere,yeni girişimlere bayılırsınız.Hevesiniz,sebatınız ve iradeniz çok güçlü, ama kişisel ilişkilerinizde hesaplı davranmanız gerekir.Sözü uzatmadan,konun ana noktasına girişmekten hoşlanan bir huyunuz var...Bu biraz dobracılık olsa bile,alınma ve öfkelenme size pek çabuk gelebiliyor.Karşılık verdiğiniz zaman,karşınızdakini kırabilirsiniz.Birilerinin size emir vermesine kendi kendinizin patronu olmayı herşeye tercih edersiniz.En azından,yeni bir alanda öncülük etmeyi yeğlersiniz.Dediğini kabul ettiren,içinden geldiği gibi hareket eden,sabırsız birisiniz.Hep aceleniz varmış gibi bir izlenim yaratıyorsunuz.Çabuk alevlenen bir yapınız olmasına rağmen uzun süre kin gütmüyorsunuz. Adalete,özgürlüğe ve bireysel kararlığa karşı büyük sevgimiz var.Koç burcunun erkekleri genellikle açık sözlü,dobra,özgürlük aşığı,kendi işini kendi gören tipler olurlar.Mart’ın 20’siyle 30’u arasında,yani Koç burcunun ilk dekanatında doğmuşsanız,normalden daha öncü ve serüvenci olursunuz. Doğum tarihiniz 30 Mart’la 10 Nisan arasında rastlarsa,o cömert ,gururlu ve tiyatro kişiliği gibi gösterişli  tabiatınız hakkında daha çok şey öğrenebilmek için Aslan Burcunu da okuyun. Eğer Koç Burcunun üçüncü,yani Yay dekanatı içinde doğmuşsanız (10-20 Nisan),apaçık,buluş sahibi,spor düşkünü Yay’ın etkilerini de o burçtan okuyun.

        Koç burcunun Mars yönettiği için,Mars’ın özellikleri bu burçta belirli hal alır.Yani enerji,tek başına karar verme yeni konulara atılma ve liderlik nitelikleri de Koç insanında görülür.

        Koç insanı,bildiği gibi davranır ve enerjisini de kendi amaçlarının peşinde koşmak için harcar.Bu tipte çabuk hareket ve aklına eseni yapma doğaldır. Koç burcu insanda başı temsil eder.’’Başı çekmek’’ve’’dik başlı’’sözleri tipik Koç insanını tanımlar.Koç insanı cesurdur ve tehlikeye aldırış etmez.Acele hareket,hemen işe koyulma hevesi,liderlik ve cesaret nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlarda ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlar da Koç insanına zevk verir.

        Koç insanında bir öncü ruhu vardır ve yeni şeylere başlamayı sever ve yeni şeylere başlamayı sever fakat bunlar günlük iş haline gelince de ilgisi kaybolur.Hırçın ve çabuk parlayan bir tip olmakla birlikte çabucak kendisini toplayabilir.’’Sabır’’ve’’İncelik’’ sözlerine onun sözlüğünde rastlayamazsınız.Koç burcu insanı,size içinizi yakacak bazı gerçekleri söyleyebilir.Çok dürüst olduğu için incelik gösteremez. Hazırcevap olmakla birlikte her zaman mantıklı değildir.Çabuk karar vermesini bilir ve zor durumlarla da çalışması başarılıdır.Bir konu kendisine zevk veriyorsa hevesle bunu öğrenir ama aksi halde aldırmaz. İstediği yapılamazsa bir çocuk gibi davranabilir. Ama kişiliğindeki canlılık ve coşkunluk onun aranan bir dost olmasını sağlar. Cinsel yönden arzulu,güçlü ve oldukça duyguludur.

        Koç insanı, canlılık, özel atılım isteyen işlerde başarılı olur. Bu tip, mücadeleden zevk alır ve daima yapılan işin başına geçmeyi ister. Öncülük kaşiflik, operatörlük, askerlik, profesyonel sporculuk, oto yarışçılığı, makine mühendisliği ve benzeri meslekler Koç insanına uygundur. Bu burçtan ayrıca iyi psikolog ve psikiatrisler çıkar.

        Yukarıda anlattıklarımız Güneş’i ve Ay’ı Koç burcunda bulunan yahut yıldız haritasında Koç burcu yükselen bir insana uyar. Ayrıca yıldız haritasında Koç burcunda Mars bulunan kimsede de aynı özellikler görülecektir. Çünkü Mars, en çok kendi burcunda güçlüdür.

        Koç burcunun özellikleri: Sabırsızlık, ani çıkışlar, hiddet, cesaret, canlılık, liderlik, hazır cevaplılık, saldırganlık, dürüstlük.