Make your own free website on Tripod.com


COUNTER STRİKE

 

Counter Strike'ı sisteminize kurmak, sıradan bir oyunu kurmaya benzemiyor. Ard arda takip etmeniz gereken birçok işlem var. Öncelikle nelere ihtiyacınız olduğuna bir bakalım.

1.Half Life CD'si

2.11011104 Sürümü

3.Counter Strike Beta 1.0

Bu liste aynı zamanda kurulumun sırasınıda belirliyor. Yani Half Life'ı kurduktan sonra sırasıyla 2, 3, 4 ve 5 numaralı patchleri kurmanız gerekiyor. Böylece sisteminize Half life  ve Team Fortress 1.5 yüklenmiş oluyor. Daha sonra Counter Strike Beta 1.0'yı sisteminize yüklüyorsunuz. Artık Counter Strike oynamaya hazırsınız.

-= Nasıl Bağlanırım =-

Counter Strike multiplayer bir oyun olduğu için iki seçeneğiniz var. Birincisi Network üzerinden (mesela bir Internet Cafe'deki local ağ), ikincisi ise Internet üzerinden. LAN üzerinden oynayabilmek için birinizin server olarak oyunu kurması ve diğer oyuncuların da ağ üzerinden bu server'a bağlanması gerekiyor.Eğer kalabalık bir grup olarak oynayacaksanız, servera çok fazla yük bineceği için ayrı bir makinanın Dedicated Server olarak hizmet görmesi iyi olacaktır. Dedicated Server olarak hizmet veren bilgisayarda oyun oynayamazsınız, yalnızca oyunun kontrolü sağlanır. Tabii bu örnek 10 veya daha fazla kişinin oluşturacağı bir grup için geçerli bir durum.Internet üzerinden oyun oynayabilmek için hızlı bir Web bağlantısına ihtiyaç duyacaksınız. Standart bir 56K modem ile biraz yüksek ping değeleri ile oynarsınız ancak rakipleriniz de aynı ping değerine sahipse bu çok fazla problem olmaz.. Web üzerinden bir bağlantı gerçekleştirmek için öncelikle  Multiplayer  menüsüne girip Internet seçeneği üzerine tıklamanız gerekiyor. Burada sistem öncelikle WON Net'e bağlanmaya çalışacaktır. WON Net yerine Türkiye'deki herhangi bir server'da da oynayabilirsiniz. Bunu için Add Server düğmesine tıklayın ve bağlanmak istediğiniz  server'ın adresini yazın.Sanane server'ı ve Anet tütkiye'deki en popüler Counter Strike server'ları. Sanane server'ı hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://my.sanane.com  adresini ziyaret edin. Anet serverlarına bağlanmak için herhangi bir program veya kullanıcı  ismi gerekmiyor. Dolayısıyla  Anet server'ının bağlantı numaralarını , www.anet.net.tr adresinin oyun bölümünden öğrenip doğrudan bağlantı yapabilirsiniz.

-= Oyuna Giriş =-

Herhangi bir server2a girip oyunu oynamaya başladığınızda karşınıza o anki haritanın görevlerini içeren bir mesaj çıkacaktır. Burada terörist ve counter teröristlerin görevleri anlatılıyor. Yazımızın haritalar bölümünde görevler ile ilgili  ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz. Bu aşamadan sonra, hangi gruptan olacağınızı seçmeniz gerekiyor. 1 veya 2 tuşuna  basarak terörist veya counter terörist olabilirsiniz. Daha sonra size hangi kıyafet (skin) ile oynamak istediğiniz soruluyor. Seçim yapabilmek için Skins isimli kutumuzu inceleyebilirsiniz.     Grubunuzu ve kıyafetinizi belirledikten sonra artık oyundasınız. Eğer oyun o anda oynanmakta ise, o anki bölüm bitmeden oyuna başlayamazsınız. yani herkesin ölmesini veya bir grubun görevini yerine getirmesini bekleyeceksiniz. Bu esnada harita üzerinde serbestçe dolaşabilir, böylece tanıyabilirsiniz.

-= Takım Değiştirme =-

Oyun içerisinde iken eğer takım değiştirmek isterseniz  klavyeden M tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Böylece ilk oyuna başladığınız anda karşınıza gelen takım seçme menüsü ekrana gelecek. Counter veya terörist seçeneklerinden birini seçtiğinizde eğer yaşıyorsanız ölürsünüz ve bir sonraki oyunda seçmiş olduğunuz takımda başlarsınız.En iyisi o anki bölümü oynamak ve öldünüzde takımı değiştirmektir.

-= Silahların Seçimi ve Para Dengesi =-

Oyuna yeni başladığınızda elinizde yalnızca bir tabanca ve bıçak bulunuyor.Ayrıca 800 dolar paranız var. Dolayısıyla yeni başlayan birinin güçlü silahlar alması imkansız. Silahların fiyatları ve güçleri konusunda bilgi almak için silahlar bölümüne bakabilirsiniz. Yeni bir silah alabilmelk için B tuşuna basıp listeyi ekrana getirmek zorundasınız. Bu listede 1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı seçenekler ile değişik silahlara ulaşabilirsiniz. 6 tuşuna bastığınızda birincil silahınızın , 7 numarası ile de ikincil silahınızın mermisini alırsınız.8 numarasına basarak oyun içerisinde kullanacağınız değişik cihaz , zırh veya patlayıcıları alabilirsiniz. Counter Strike'a alıştıkça silah seçimlerinizi kendiniz belirleyeceksiniz. Dolayısıyla sizlere şu anda tavsiye vermeye gerek duymuyorum. Ancak oyuna yeni başladığınızda güçlü bir tabanca kullanmak isterseniz, 1'in 3'ünü   almanızı tavsiye ederim. Ayrıca 7 tuşuna basarak bu silahın mermisini almayı unutmayın. Oynadığınız haritaya bağlı olarak 8 tuşuna basıp 4 seçeneği ile bie el bombasıda tercih edebilirsiniz. Özellikle Dust gibi kapalı mekanlarda bol çarpışmalara sahne olan haritalarda el bombası çok işe yarar.Oyundaki en önemli hususlardan biri kuşkusuz para. Ne kadar çok paranız olursa o kadar daha iyi silahlar veya zırhlar alabilirsiniz. Para kazanmanın birçok yolu bulunuyor. Elbette her bölüm sonrası takımlara verilen belirli bir miktar var ancak rehineleri kurtarmak, rakipleri öldürmek veya buna benzer kişisel çabalarla  para miktarınızı artırmanın yolları var. Para kazanmak listesinde hangi işlerle ne kadar para kazanabileceğiniz gösteriliyor.Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. Çok iyi silahlar her zaman sizi üstün duruma getirmez . Silahlarda 3'ün 1'inci seçeneği olan MP5 Navy çok yüksek fiyatlı değildir ancak en çok tercih edilen silahlardan biridir. Kimi zaman çok paranız olduğu zaman bile bu silahı almak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla, bir gruptaki paranın oldukça yüksek olması, oyuna dengesizlik getirmiyor.

-= Para Kazanmak =-

Yapmanız Gereken

Kazanılan Para

Rehine Kurtarmak Kurtaran kişiye 1000$, takım arkadaşlarına 150$ (bölümün sonunda)
Rehine Öldürmek Vuran Kişiye -1500$
Rehineyi Götürmek Kişiye 150$
Rakibi Öldürmek Takım arkadaşlarına 100$, vuran kişiye 300$
Takım Arkadışını Öldürmek Kişiye -3300$
Teröristler Bombayı Patlatarak Kazandığında 2750$
Hostage Haritasında Kazanmak 2000$
Bomb Haritasında Kazanmak 2500$
CT'ler Bombayı İmha Ettiklerinde 2750$
CT'ler Rehineleri Kurtarıp Oyunu Kazandıklarında Tüm Takıma 2000$+ Rehine Paraları
Takım Oyunu Kaybettiğinde 1400$
iki Kere Üst Üste Kaybettiğinde 2900$

-= Radyo Komutları =-

Counter Strike  öncelikle bir takım oyunu. Elbette oyunda takımınıza bağımlı kalmadan yalnızca frag'lerinizi  artırmak için bir yalnız kurdu oynayabilirsiniz.Ancak takım halinde ilerlemek, strateji ve taktikler geliştirmek oyunu daha zevkli hale getiriyor.Oyunda takım arkadaşlarınızı yönlendirmek veya konumunuzu  bildirmek için, onlara radyo komutları gönderebilirsiniz. Bunun için Z,X ve C tuşlarına basmanız gerekiyor. Bu tuşlara bastığınızda farklı radyo komutları  ile karşılaşacaksınız. Herhangi birini tüm arkadaşlarınıza iletebilmek için ilgili sayıyı girmeniz yeterli olacaktır. Ancak yerlerini ezberledikçe daha seri kullanmaya başlayacaksınız.

-= Oyundaki Silahlar =-

Counter Strike'da silahlar üç kategoride bulunuyor. Yakın dövüş silahı (bıçak), ikincil silah (tabancalar) ve ana silahınız. Oyunun başlangıcında silah satın alırken dikkatli davranın ve size en uygun olanını alın. Alacağınız silahın avantaj ve dezavantajlarını bilmek size çok yardımcı olacaktır.

-= Tabancalar =-

USP (Universal Self-Loading Pistol) .45ACP Tactical

Yapımcı: Heckler & Koch
Fiyatı: 500$
Cephane Fiyatı: 25$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 12 Mermi
Max yedek Cephane: 48 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Orta-Yüksek
Mesafe: Orta
Doğruluk: Orta
Cephane: .45ACP
Şarjör Dolum Hızı: Hızlı
Seri Ateş: Orta

Susturuculu ve güçlü bir silah. Bu counter -teröristlerin ikincil silahı. 12 mermilik bir şarjörü var ve hızlı bir şekilde doluyor. Orta mesafelerde kullanmak iyi çünkü sessiz. Duvarları delemiyor.

Glock 18C Select Fire

Yapımcı: Glock
Fiyatı: 400$
Cephane Fiyetı: $20
Şarjörün Alabildiği Cephane: 20 Mermi
Max yedek Cephane: 120 mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Farklı Ateş Modları
Güç: Orta (1 Atış)/Yüksek (3Atış)
Mesafe:  Orta-Kısa
Doğruluk:Orta
Cephane: 9mm
Şarjör Dolum Hızı: Hızlı
Seri Atış: Çok Yüksek (Burst)/Orta (Yarı Otomatik)/Yavaş

Teröristlerin kullandığı ana tabanca. Atış kesinliği fena değil fakat counter'ların USP'siyle karşılaştırıldığında daha az zarar veriyor. Glock 18'in iki farklı ateş modu bulunuyor: Yarı otomatik ve seri ateş. Oyunun ilk başlarında, henüz kimse farklı silah alamıyorken, teröristlerin bu silahının seri ateşi counter'lara karşı bir avantaj sağlıyor. Hızlı bir mermi dolum zamanına sahip.

Desert Eagle .50 AE

Yapımcı: Magnum Research/Israil Askeri Endüstrisi
Fiyatı: 650$
Cephane Fiyatı: 40$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 7 Mermi
Max yedek Cephane: 35 mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Yüksek
Mesafe: Orta
Doğruluk: Orta
Cephane: 50 AE Mermisi
Şarjör Dolum Hızı: Orta
Seri Atış: Orta

Yakın mesafelerde G3 kadar etkili bir silah. Her zaman için iyi bit tercih. Birçok duvar ve camdan ateş edebilme yeteneğine sahip. Kesinlkile oyunun başlarında ve para biriktirmreniz gereken durumlarda, hatta ikincil silah olarak her zaman bu silahı tercih edin.

P228

Yapımcı: SIG Sauer
Fiyatı: 600$
Cephane Fiyatı: 50$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 13 mermi
Max yedek Cephane: 53 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Yüksek
Mesafe: orta
Doğruluk: Orta
Cephane: 357SIG
Şarjör Dolum Hızı: Orta-Yavaş
Seri Atış: Hızlı

USP gibi susturuculu değil, ateş ettiğinizde yerinizi belli etmiş olacaksınız. Cephanesi en pahalı olanlardan fakat kurşunlar duvarları delemiyor.

-= Shotgun'lar =-

M3 Super 90 Entry

Yapımcı: Benelli
Fiyatı: 1700$
Cephane Fiyatı: 65$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 8 Fişek
Max Yedek Cephane:32 Fişek
Özel Silah fonksiyonu: Yok
Güç: Çok Yüksek (Yakın Hedefler İçin)/Zayıf (Uzak Hedefler İçin)
Mesafe:Orta
Doğruluk: Uzak Mesafelerde Düşük
Cephane: 12-Gauge Fişeği
Şarjör Dolum Hızı: Orta
Seri Ateş: Yavaş

Benelli M3 shotgun teröristler için tam bir kabus, sadece yaklaşın ve uçurun. Yakın mesafelerde çok etkili bir silah. Yalnız bununla su altında ateş edemiyorsunuz. Zırhı olmayan düşmanlarınızın bu silaha karşı pek şansı yok.

XM1014 (M4 Super 90)

Yapımcı: Benelli/Heckler & Koch
Fiyatı: 3000$
Cephane Fiyatı: 65$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 7 Fişek
Max Yedek Cephane: 32 Fişek
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Çok Yüksek (Yakın Hedefler İçin)/Zayıf (Uzak Hedefler İçin)
Mesafe: Orta
Doğruluk: uzak Mesafelerde Düşük
Cephane: 12-Gauge Fişek
Şarjör Dolum Hızı: Orta
Seri Atış: Hızlı

XM1014 full otomatik bir shotgun. M3'den çok daha seri fakat hata payı biraz daha yüksek. Seri olarak ateş ettiğinizde saçmalar çok dağılıyor. Seri ateşi iyi bir şekilde kullanamayacaksanız daha ucuz olan M3'ü tercih edebilirsiniz. Yine bu silah da su altında kullanılamıyor. Fişekler doldurulurken vurlmamak için bir yere gizlenin.

-= Submachine Gun'lar =-

MP5-Navy

Yapımcı:Heckler Koch
Fiyatı: 1500$
Cephane Fiyatı: 20$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 Mermi
Max Yedek Cephane: 120 Mermi
Özel Silah fonksiyonu: Yok
Güç: Orta
Mesafe: Orta
Doğruluk: Yüksek
Cephane: 9mm
Şarjör Dolum Hızı: Çok Hızlı
Seri Ateş: Hızlı

Counter-Strike'da en çok kullanılan silah. Şarjörünün hızlı bir biçimde doldurulabiliyor olması zararı artıruyor. Daha kesin ve etkili atışlar için bu silahı tercih edebilirsiniz.

Steyr Tactıcal Machine pistol (TMP) (Sadece Counter-Teröristler İçin)

Yapımcı: Steyr
Fiyatı: 1250$
Cephane fiyatı: 20$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 Mermi
Max Yedek  Cephane: 120 Mermi
özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Zayıf
Mesafe: Kısa
Doğruluk: Orta
Cephane: 9mm
Şarjör Dolum Hızı: Hızlı
Seri ATeş: Çok Yüksük

Hem ucuz hem de çok seri şekilde ateş edebilen bir silah. Eksi yanı ise gücünün düşük olması. Ateş ederken elinizi tetikte unutmayın çünkü tepme arttığı için kurşunlar dağılıyor. Daha kesin atışlar için kesik kesik ateş edin. Ayrıca mümkün olduğunca kafalara ateş etmeye çalışın.

P90 Personal Defense Weapon

Yapımcı: Fabrique Nationale
Fiyatı: 2350$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 50 Mermi 
Max Yedek Cephane: 100 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Yüksek 
Mesafe: Uzun
Doğruluk: Orta
Cephane: 5.7mm
Şarjör dolum Hızı: Yavaş
Seri Ateş: Hızlı

İşte etkili bir SMG. Hızlı ateş edebileceğiniz bu silahla yapabilecekleriniz sizin kapasitenize bağlı. CS'deki en seri silah.Çok fazla gürültü çıkardığından dikkat çekmeniz kolaylaşıyor, dikkatli olun. Kısa mesafelerde bu silah tam bir kesinlik ve etkinlik sağlar. Biraz pratik yaparak P90'ı sniper olarak bile kullanabilirsiniz.

MAC-10 (Sadece Teröristler İçin)

Yapımcı: Ingram
Fiyatı: 1400$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 Mermi
Max Yedek Cephane: 90 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Orta
Mesafe: Kısa
Doğruluk: Düşük-Orta
Cephane: .45ACP
Şarjör Dolum Hızı: Hızlı
Seri Ateş: Çok Yüksek

MAC-10 tipik bir terörist silahı. Güçlü bir silah fakat atışlar tam kesinlik sağlayamıyor. Seri ateş ile dikkatli kullanıldığında etkili olabilirsiniz.

-= Rifle'lar =-

Avtomat Kalashnikov Model (AK47) (sadece Teröristler İçin)

Yapımcı: Kalashnikov
Fiyatı: 2500$
Cephane Fiyatı: 80$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 mermi
Max Yedek Cephane: 90 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Yüksek
Mesafe: Orta
Doğruluk: Düşük
Cephane: 7.62mm
Şarjör Dolum Hızı: Yavaş
Seri Ateş: Hızlı

Teröristler için hızlı ateş edev fakat doğruluğu düşük olan ucuz bir silah. Çok yakın mesafelerden kafaya ateş ederek sonuç alabilirsiniz. Biraz pratikle Ak-47'yi etkin bir biçimde kullanabilirsiniz. Bu diğer assault rifle'lar gibi duvarları delebiliyor.

SIG552 Commando (Sadece Teröristler İçin)

Yapımcı: SIG Sauer
Fiyatı: 3500$
Cephane Fiyatı: 60$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 Mermi
Max Yedek Cephane: 90 Mermi
özel Silah Fonksiyonu: 2x Zoom
Güç: Yüksek
Mesafe: Çok Uzun
Doğruluk: Orta
Cephane: 5.56mm
Şarjör Dolum Hızı: Yavaş
Seri Ateş: Yüksek

SIG fiyatına göre çok güçlü bir assault rifle. SIG ile sniper olmak biraz zor. Ateş edince çok sarsılıyor, bu yüzden eğer etkili olmak istiyorsanız dikkatli atışlar yapmalısınız.

Colt M4A1 Carbine (Susturuculu) (sadece Counter-teröristler İçin)

Yapımcı: Colt
Fiyatı: 3100$
Cephane Fiyatı: 60$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 Mermi
Max Yedek Cephane: 90 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Susturucu
Güç: Yüksek
Mesafe: Yüksek
Doğruluk: Orta
Cephane: 5.56mm
Şarjör Dolum Hızı: Yavaş-Orta
Seri Ateş: Hızlı

Colt mükemmel bir counter-terörist silahı. Genelde gerktiği kadar kullanılmıyor. Sessiz modunu olması sayesinde uzak veya yakın mesafelerden dikkar çekmeden telk atışla teröristleri   haklayabilirsiniz. İyi bir özelliği SIG'deki gibi namlunun temizlenmemesi. Bu durum yeni merminin sürülmesini yaklaşık 1 saniye geciktiriyor. Colt, SIG'e göre biraz daha güçsüz. SIG ile M4A1 arasında tercih yapacaksanız M4A1'i seçin.

Steyr AUG A1 (Sadece Counter-Teröristler İçin)

Yapımcı: Steyr
Fiyatı: 3500$
Cephane Fiyatı: 80$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 30 Mermi
Max Yedek Cephane: 90 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: 1.4x Zoom
Güç: Yüksek
Mesafe: Yüksek
Doğruluk:Yüksek-Orta
Cephane: 5.56mm
Şarjör Dolum Hızı: Yavaş-Orta
Seri Ateş: Yüksek

Bu silahın en kötü yanı şarjörün doldurulmasının uzun zaman alması. SIG522'ye benziyor fakat daha doğru atışlar sağlıyor. Yakın mesafe çarpışmaları için etkili bir silah.

Scout

Yapımcı: Steyr
Fiyatı: 2750$
Cephane Fiyatı: 80$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 10 Mermi
Max Yedek Cephane: 60 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: 2.25x Zoom/6x Zoom
Güç: Yüksek-Orta
Mesafe: Yüksek-Orta
Doğruluk: Yüksek-Orta
Cephane: 7.62 mm
Şarjör Dolum Hız: Orta
Seri Ateş: Orta

Bu enerjik sniper rifle AWP'den biraz dah hızlı ateş ediyor fakat H&K G3/SG-1 sniper rifle'dan biraz yavaş. Hafif bir silah olduğundan eğer ortalıkta koşturup atelş etmek isterseniz görevini iyi bir şekilde yerine getiriyor. Ayrıca fiyatı en makul sniper rifle. Kötü tarafı ise gücünün biraz düşük olması. Eğer hedefinizi tek atışta yere sermek isterseniz kafadan vurmalısınız. Çünkü  zırhtan vurduğunuzda pek zarar vermiyorsunuz.

Artric Warfare Magnum, Police Model (AWM/P)

Yapımcı: Accuracy Internatiol
Fiyatı: 4750$
Cephane Fiyatı: 125$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 10 Mermi
Max Yedek Cephane: 30 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: 2.25x Zoom/9x Zoom
Güç: Çok Yüksek
Mesafe: Çok Uzun
Doğruluk: Çok Yüksek
Cephane: .338 Lapua
Şarjör Dolum Hızı: Orta
Seri Ateş: Yavaş

Genelde AWP olarak bilinen AI Artric en güçlü sniper rifle. Düşmanınızı bir yerinden vurduğunuzda tek atışta icabına bakıyor. Bu silahın en büyük dezavantajları ise şarjörün doldurulması uzun sürmesi ve ağırlığı yüzünden hareketlerinizi  yavaşlatması. Bu aletle hızlı bir şekilde koşturamazsınız. Ama iyi nişan alırsanız zaten koşmaya da ihtiyacınız olayacak. Fiyatı G3/SG1'den biraz ucuz ama buna değer.

G3/SG-1 Precision Sniper Rifle

Yapımcı: Heckler & Koch
Fiyatı: 5000$
Cephane Fiyatı: 80$
Şarjörün Alabildiği Cephane: 20 Mermi
Max yedek Cephane: 60 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: 2.25x Zoom/6x Zoom
Güç: Orta-Yüksek
Mesafe:  Çok Yüksek
Doğruluk: Yüksek
Cephane: 7.62mm
Şarjör Dolum Hızı: Yavaş
Seri Ateş: Hızlı

G3/SG1 tüm sniper rifle'larının anası. Fazla cephane alabiliyor ve seri ateş gücünün olması da güzel özelliklere rağmen çok kaliteli bir silah olmadığını söyleyebilirim. Böyle bir silaha sahip olmanın dezavantajı yavaş mermi dolum zamanının olması. Bu silahın şarjörün doldurulması yaklaşık bir saniye sürüyor. Bu yüzden şarjör tazelenirken dikkatli olmalısınız. Silahın doğruluğu yüksek ancak özellikle uzak mesafelerde.

-= Makinalı =-

M249 PARA Light Machine Gun

Yapımcı: Fabrique Nationale
Fiyatı: 5750$
Cephane Fiyatı: 60$ (30 Mermi İçin)
Şarjörün Alabildiği Cephane: 100 Mermi
Max Yedek Cephane: 200 Mermi
Özel Silah Fonksiyonu: Yok
Güç: Yüksek
Mesafe: Orta
Doğruluk: Düşük
Cephane: 5.56mm
Şarjör Dolum Hızı: Çok Yavaş
Seri Ateş: Hızlı

M249 ölümcül bir alet. Bir dizisinde 100 mermi bulunuyor. Bu silahı kullanarak karşınıza çıkan her şeyi mahvedebilirsiniz. Fakat silahın doğruluğu çok düşük. Sakın bununla sniper'cılık oynamaya kalkmayın. M249'la özellikle duvarlar arkasındaki kalabalık düşman gruplarını haklayabilirsiniz. Bu ölümcül silahın bir diğer kötü yanı ise mermi dolum zamanının çok yüksek olması. Yeni serinin silaha takılması 5 saniye alıyor.

-= Gereçler =-

Kevlar Vest

Kevlar Vest: 650$
Kevlar Vest+Helmet: 1000$

Kevlar vest (zırh) oyunda uzun süreli kalabilmeniz için gerekli bir gereç. Bunu giyiyor olmanız çok önemli, eğer kullanmazsanız çok çabuk ölürsünüz. Kevlar'ı iki formda alabilirsiniz. Bunlardan ilkinde sadece zırh, diğerinde ise zırhla birlikte miğfer de bulunuyor. Halen var olan vest/helmet göstergesi %50'ye düşmeden yenisini alamazsınız.

Concussion Grenade (Flash Bang)

Fiyatı: 200$

Flash bang  düşmanlarınızın etraflarını bir müddetleğine görememesini ve afallamalarını sağlayan etkili bir gereç. Doğru kullanıldığında rakibinizin gözleri kör olacak hatta şarapnelleri zarar bile verecektir. Tek seferde sadece 2 flash bang taşıyabiliyorsunuz. Size bir flash bang atıldıysa, geri kaçın. Böylece normalden daha az etkilenirsiniz.

High Explosize Grenade (El Bombası)

Fiyatı: 300$

HE bombası doğru kullanıldığında güçlü bir silah. Kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü çoğu server'da oynarken attığınız bombalardan takım arkadaşlarınızda etkileniyor. (Friendly Fire) Normal silahınızla zarar veremeseniz bile HE ve Flash Bang kullandığınızda aynı takımdakiler de etkilenebiliyor. Bir seferde sadece 1 HE bombası taşıyabiliyorsunuz.

Smoke Grenade (Sis Bombası)

Fiyatı: 300$

Adından da anlaşılacağı gibi Smoke grenade atıldığında ortalığı sise boğuyor. Tüm haritalarda etkili bir biçimde kullanılabilir.

Defuse Kit (Sadece C4 Haritalarında)

Fiyatı: 200$

Defuse kit Counter'lara C4 bombalarını etkisiz hale getirmelerine yardımcı olan bir gereç. Az bir para ödeyeceğiniz defuse kit sayesinde bomba imha zamanını normale göre yarıya düşürebilirsiniz. Acele etmeniz gereken durumlada size çok faydası dokunacak.

Night Vision (Gece Görüş)

Fiyatı: 1250$

Faydalı bir alet. Herşeyin daha aydınlık görülmesini sağlıyor. Özellikle modeller üzerinde etkili. İyi fakat çok pahalı.

-= Haritalar ve Taktikler =-

Counter Strike harita yapımı için tamamen açık bir mod. Dolayısıyla Web üzerinde binlerce harita bulmanız mümkün. Ancak oyun ile beraber gelen veya Türkiye'deki server'larda oldukça popüler olan haritaları ve uygulanabilecek taktikleri sizin için derledim . Counter Strike'da daha önceden bahsettiğimiz gibi görevler 4 değişik tipten oluşuyor. Bunlardan birincisi rehineleri kurtarmak; teröristlerin elinde bulunan rehineleri counterların kurtarması gerekiyor. Bu görev tipinde ise saldıran taraf counterlar oluyor. Diğer bir görev tipi olan bomb defuse'da ise teröristlerin görevi harita üzerindeki belli yere bomba bırakmak. Bu tip haritalarda teröristler saldıran taraf olurken counterların bu bölgeleri savunmaları gerekiyor. Bir diğer oyun tipinde counterların arasındaki bir kişi VIP görevini üstleniyor. Bu kişinin sağ salim bir noktadan, bir diğer noktaya götürülmesi gerekiyor. Teröristlerin görevi ise VIP'i öldürmek . En son görev çeşidinde ise teröristler bir noktadan, başka bir noktaya kaçmaya çalışıyorlar. Mesela bir deprem sonrası yıkılan hapishaneden   kaçmak veya devrilmiş bir trenden kurtulup kaçmak gibi. Bu görevlerde teröristlerin ellerinde tabanca ve bıçak haricinde herhangi bir silah bulunmuyor ve herhangi birşey satın alamıyorlar. Dolayısıyla teröristlerin para konusunda endişelenmelerine gerek yok. Ancak haritanın belli bölgelerinde (silah depoları) silah bulabiliyorlar. Counterların amacı teröristlerin çoğunu kaçmaktan alıkoymak. Yeni en azından   yarısından bir fazlasını öldürdüklerinde olay bitmiş oluyor . Gördüğünüz gibi görevlerin birçoğu takım oyununu gerektiren unsurları barındırıyor. Bir terörist bombayı bırakırken, diğerinin onu koruması gerekiyor. Aynı şekilde yerleştirilmiş olan bombayı bir counter imha etmeye çalışırken, arkadaşlarının korumasına ihtiyaç duyacak. En önemlisi, çatışmalarda toplu ateş gücünün ne kadar önemli olduğunu hemen fark edeceksiniz. Şimdi gelelim en popüler haritalara ve püf noktalarına.

-= Dust =-

CS'nin en sevilen map'lerinden biri. Klasik FPS oyunlarındaki mekanlarından çok daha farklı ve gerçekçi bir görünüme sahip. Oyunda teröristlerin bomba yerleştirmeleri gereken iki merkez bulunuyor. Counter'lar ise teröristleri durdurmalılar.

Counter Taktikleri

Oyuna başladığınız yer zaten bomba yerleştirme merkezlerinden biri. Yani savunmanın birinci kısmı bu alan oluşturuyor. Önünüzde bulunan geçitten çıktıktan sonra sağınızdaki yarı açık kapı ise ikinci bomba yerleştirme merkezi. Bu alanda, tüneli görecek şekilde yerleşirseniz sniper tüfeklerinden biri ile tünel içerisinde beliren teröristleri haklayabilirsiniz. Tüneldeki çarpışmalar çok yoğun olacaktır ve teröristler size göre çok daha avantajlı konumda. Buradaki çarpışmalara girmek yerine tünelin iki tarafını tutmak ve gelenleri çapraz ateş altında bırakmak çok daha iyi. Unutmayın, buradaki amacınız tüm teröristleri öldürmek değil, dolayısıyla bırakın onlar gelsinler.

Terörist Taktikleri

Oyundaki en büyük şansınız counterların arasındaki koordinasyonsuzluk olacaktır. Counterların büyük bir çoğunluğu tünele girecektir ve dolayısıyla haritanın en sağında bulunan alt geçidi unutacaklardır. Buraya sniperdan korunmak için koşup, zıplayarak girin ve counterların arkasına geçmiş olursunuz. Bir diğer giriş yeriniz ise tüneller olacaktır. Eğer oyuna hemen başlar ve bıçağınızla koşarsanız, counterlardan daha önce tünellere girebilir ve bombayı bırakma merkezine ulaşabilirsiniz. İki veya daha fazla arkadaşınız ile bunu başaracak olursanız tüm counterlar yerı açık kapıdan üzerinize gelse bile hiç şansları olmayacaktır. Eğer tünel sizden önce ele geçirildiyse avantajlı konumda olduğunuzu bilin. Counterların atacağı bombaların etkileri olmayacaktır; ancak sizin ataklarınız dar alana hapsolmuş counterlar için ölüm demek. Bir flashbang sayesinde counterları kör edip grup halinde dalmak diğer bir yöntem . Eğer tek başınıza kalcak olursanız üssünüzde bekleyip sabırsız birkaç counterı haklayabilir ve daha sonra tekrar şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın zaman sizin aleyhinize işliyor.

-= Assault =-

Teröristlerin ellerinde dört adet rehine var ve counterlar bu rehineleri sağ salim kaçırmak zorundalar. Teröristler, rehinelerin bulunduğu odanın kapısındaki monütörler sayesinde counterların nerede olduklarını görebiliyorlar. Counter'ların ise binaya girebilmek için 3 yolları bulunuyor. Şimdi gelelim taktiklere.

Counter Taktikleri

Counterların fazla vakit kaybetmeden bazı yerleri tutmaları gerekiyor. Öncelikle silahlarınızı bir an önce alın ve deponun çatısına çıkın. Burada kırmızı vagonların üzerinde bekleyip, dışarı çıkmaya çalışan teröristleri vurabilirsiniz. Hemen karşınızda bir üst geçit göreceksiniz, burası da sniperlar için kamp kurma merkezlerinden biri. Alt geçidin altında bulunan, tel örgülü yarı açık kapalı bölgeden ise, depo içerisinde gezinme gafletinde bulunan teröristleri haklayabilirsiniz. Binanın diğer tarafında bulunan yeşil kapıdan girmek biraz riskli, ancak el bombaları burada çok işe yarıyor. Kapıya veya duvara atacak olursanız, içeride bulunan teröriste büyük bir yara verebilirsiniz.

Terörist Taktikleri

Artık bekleme sırası teröristlerde, çünkü zaman counterların aleyhine işliyor. Aslında teröristler için en iyi savunma kesinlikle aşağı inmemek ve tepelerde durmak. Ayrıca havalandırma deliğinden gelebilecek  onlara karşı bomba veya güçlü bir silah (mesela AWP) hazır bulundurmak. Yeşil security kapısından gelecek olan counterlara karşı hazırlıklı olun. Havalandırma deliğinin bulunduğu katın sonuna doğru gidin ve buradan sniper çaprazınıza gelecek olan yarı açık hangar kapısını tutabilirsiniz. Eğer yalnız kalacak olursanız rehinelerin bulunduğu odaya gidin ve bekleyin. Counterların eninde sonunda gelecekleri oda orası ve birkaç rehineyi önünüze siper yapacak olursanız şansınızı artırabilirsiniz.

-= Siege =-

Yine counterların kurtarması gereken rehineler var. Mükemmel bir tasarıma sahip haritalardan biri. Counterların rehinelerin bulundukları merkeze ulaşabilmek için iki yolları bulunuyor ve işleri sıkı bir rakip için çok zor. Teröristler ise nispeten daha rahat bir durumdalar.

Counter Taktikleri

Counterların oyuna başladıkları yerde yarık bir köprü bulunuyor. Hemen köprünün altına inen bir yol var ancak çok zor durumda kalmadıkça burayı kullanmanın anlamı yok. Köprüyü geçtikten sonra, iki yamaç arasından ilerlerken  sağınızda basamaklı bir yer görecekseniz. Buraya tırmanarak iyi bir sniper yeri almış olursunuz. Tünelden çıkacak olan teröristlere halde saldırmak olacaktır. Teröristler size göre çok daha iyi konumlanmış   durumdalar ve tek başınıza gitmeniz ne size ne de takımınıza bir fayda sağlamayacaktır. Solunuzda görmüş olduğunuz iki katlı binanın kapısından girip, çatıdan veya üstteki pencerelerden nişan almak iyi bir fikir olabilir. Aynı zamanda gelebilecek olan terörist saldırılarına  karşı yeşil kapıyı mutlaka tutmanız gerekiyor. Aşağıdaki lağım kanalından gitme khiç de iyi bir fikir değil. Çünkü garaja açılan kapıdan çıktığınız anda işinizi bitirmek için hazır bekleyen birçok terörist göreceksiniz. Dediğimiz gibi counterların en iyi avantajları topluca yapacakları saldırı olacaktır.

Terörist Taktikleri

Teröristlerin yapacakları en büyük hata rehinelerin yanında kalmak olacaktır. Kesinlikle meydanı counterlara bırakmayın ve hemen garaja doluşun. Yeşil kapıyı ve girişi tutmanız yeterli olacaktır. Arabanın ve en köşedeki kutuların arkasına yerleşecek olan keskin nişancılar içeri girmeye çalışan counterların korkulu rüyası olacaktır. İyi bir ekiple lağım kanalından ilerleyerek counterların arkasına çıkabilirsiniz. İki katlı binanın çatısını ele geçirdiğinizde ise iş bitmiştir. İçerideki  arkadaşlarınız kaybetse bile siz,rehineleri kaçırmak isteyen counterları buradan temizleyebilirsiniz. En iyi gizlenme yerlerinden biri ise rehinelerin bulunduğu odanın üstündeki havalandırma boşluğu. Buraya sinerek, garaja dalan birkaç counterı haklayabilirsiniz.

-= Militia =-

Yine en sevilen kurtarma haritalarından biri. Counterlar başladıkları yerden iki farklı yolu kullanarak rehinelerin bulundukları eve girmeye çalışacaklar. Teröristler  daha şanslı gibi görünüyorlar ancak kesinlikle Siege haritasındaki kadar iyi durumda değiller.

Counter Taktikleri

İki grup halinde hem tünelden, hemde lağım kanalından gitmek iyi bir fikir olacaktır. Lağım kanalında ışıkları kapatıp ilerleme şansınız bulunuyor. Ancak bu kadar kontrastı düşük bir ortamda gece görüşü de pek işe yaramıyo; ancak deneyimli countercılara tavsiye edilir. Bunun haricinde lağım kanalında iken teröristlere  karşı şansınız hemen hemen eşit. Ancak kanaldan çıkmak istediğinizde biraz problem başlıyor. Dolayısıyla yukarıdaki arkadaşlarınızın teröristleri biraz oyaladıklarını ummalısınız. Ayrıca lağımın sonundaki monütörlerde işe yarayabilir. Tünelden ilerlediğinizde ise mümkün olduğunca çabuk bir biçimde kutuların arkasına saklanmaya çalışın, sniperlar iş başında olabilir. Sizin keskin nişancılk denemeleri yapmanız hemen hemen imkansız, çünkü teröristlerin bulundukları mekan çok karanlık ve onlar sizi çok daha rahat görebiliyorlar. Hızlıca ilerleyerek  kapılardan veya çatıya çıkan merdivenlerden gitmeye çalışın. Bina içerisinde pusu kurmuş olan teröristlere karşı hazırlıklı olun, tahta zemin ve kapıların kurşun geçirdiklerini hatırlayın.

Terörist Taktikleri

Teröristlerin müdafaa etmek zorunda oldukları ev aslındabirçok saklanma ve pusu yeri ile dolu. Zamanla counterlar bu yerleri ezberlerler ancak yine de çok şansları olmayabilir. Öncelikle lağım kanallarından gelebilecek olan counterlara karşı, çıkışlarda bir kişinin beklemesi iyi olacaktır. Eğer lağımdan ses geldiğini duyacak olursanız bie el bombası sallayın. Lağımın en sonunda bulunan monütörlü odada ise, monütörlerin yanında bulunan kutuların üzerine tırmanarak gelen counterları haklayabilirsiniz. Evin önpencerelerinden gelen counterları beklemyi sakın düşünmeyin. Siz çok kolay vurabiliyorlar. eğer keskin nişancılığınıza güveniyorsanız, çatıya çıkın ve banyonun üüzerine gelen duvara tırmanın. Buradaki karanlığa sinin ve tünelden çıkan counterları ise hemen bu yerin altı. Merdivenlerden inin ve köşeye çömelin. Tünelin girişini bile görebileceğiniz bu yerden gelenleri vurmak çok kolay olacaktır. Teröristlerin ev içerisinde saklanabilecekleri mekanlar arasında rehinelerin bulunduğu arabanın arkası ile yine bu yerin üst katı bulunuyor. Rehineleri bulundukları yerden buraya taşımak iyi bir fikir olabilir. Eğer ışığı da kaparsanız, karanlık sizi gizleyecektir.

 
 
 
 

COUNTER STRIKE 7.1 Den V1.0 UPTADE
COUNTER STRIKE V1.0 FULL
COUNTER STRIKE V1.0 ICIN BOTLAR:
Bu Adreste V1.0 için Botlar bulabilirsiniz
$imdi ise Counter-Strike Server listesi:
cs.farmanet.net.tr:27015
cs.turk.net:27015
cs.turk.net:27025
cs.yaprak.net:27015
cs1.sanane.com:27015
cs2.sanane.com:27015
cs3.sanane.com:27015
cs4.sanane.com:27015
cs5.sanane.com:27015
cs6.sanane.com:27015
cs7.sanane.com:27015
cs8.sanane.com:27015
cs9.sanane.com:27015
cs10.sanane.com:27015
cs11.sanane.com:27015
cs12.sanane.com:27015
V.1.0 ile GELMEYEN MAPLER
*Haritalar: ..\cstrike\maps dizinine açmaniz gerekiyor.