Make your own free website on Tripod.com

 

               Başak

 

        Altıncı Burç. Değişken, gerçekçi, dişi.(23 Ağustos ile 23 Eylül arası)

        Bu burçta toprak unsuruyla değişir nitelik birleşir. Başak Burcu hareketli, pratik, sakin ve negatiftir. Bu niteliklere burcun yöneticisi Merkür, akıl, mantık ve olayları değerlendirme özelliklerini de katmıştır.

        Merkür’ ün  etkisinde olmak sizi çabuk öfkelenen bir tip yapar. Ancak çabuk öfkeye kapıldığınız halde, görüş ayrılıklarınızı tartışarak gidermeyi, yıkıcı kaygılara girmemeyi tercih edersiniz. Başak’ da İkizler gibi zihinsel faaliyetlerin burcudur. Yazılı ve sözlü kelimelere yeteneklisiniz, mantık yürütme beceriniz var. Bu size çabuk öğrenme kabiliyeti getiriyor. Geniş bir bilgi hazineniz var ama bunu pek herkes bilmiyor. Çünkü fazla sosyal dışa açılan bir insan değilsiniz.

        Ciddi, düşünceli, alçak gönüllü, çalışkansınız. Vaktinizin çoğu başkalarına her nasılsa hizmet etmekle, onlara yardım etmekle geçiyor. En büyük isteğiniz bilgi edinmek ve bir fikri kalite seviyesine ulaşmak. Birçok kişinin gözünden kaçan ufacık ayrıntılar sizin dikkatinizi çeker. Cesaretinizi pek kolay kaybetmiyorsunuz.  Zihin yapısı olarak, ayrıntıcısınız, pratiksiniz, tedbirlisiniz ve ileri görüşlüsünüz. İlgilendiğiniz konuların en başında perhiz ve sağlıklı, temiz koşullar yer alıyor, eleştirici, ayrım uygulayıcı ve pratiksiniz. Aktif ve hareketlisiniz. Pek çok konuya ilgi gösteriyorsunuz, ama bu ilgiler kolayca değişiyor. Kapanık, çalışkan, dikkatli sanatsever, edebiyattan hoşlanan bir yapıdasınız. Her konuda düzenlilik ararsınız. Hayatın maddesel yararlarını istiyorsunuz ama onları kolay kolay elde edemiyorsunuz. Güneş, Başak Burcu’ ndayken doğanların çoğu yaşını göstermez. Uzun ömürlü burçlardan biri de budur. 23 Ağustos’ la 2 Eylül arasında doğmuşsanız, Başak Burcu’ nun bu nitelikleri daha belirgin olur. 2 Eylül ile 13 Eylül arasında doğanlar, Başak’ ın Oğlak dekanatıdır. O burcu okuyarak bu hırslı, dayanıklı, sebatlı burcun sizin üzerinizdeki etkilerine bakın. 13 Eylül’ le 23 Eylül arasında doğmuşsanız, Boğa Burcu’ nun yapıcı, güzellikleri seven, zenginlikleri çeken yetenekleri sizde de var demektir.

        Başak Burcu, toprak sayesinde, Merkür’ ün üstün özelliklerinden maddi alanda yararlanabilen bir burçtur. Başak tesiri güçlü ise programlanmış günlük işlerden zevk alırsınız. Kafanızı kullanarak sonuçlar çıkarır, işin başarılı olmasını sağlarsınız. Başak Burcu insanının kafası ayrıntılı işlere uygundur. Merkür sayesinde en kritik konuları bile kolayca çözümlersiniz. Her şeyi neden ve nasıl olduğunu bilmek için, büyük zorluklara da katlanırsınız.

        Bu burcun diğer adı, ‘’Bakire Burcu’’dur. Çünkü Başak insanı, saflığa çok önem verir. Onun için temizlik, sağlık, rejim çok önemlidir. Bazen bu konularda titizliğe varan bir hassaslık bile görülür.

        Başak Burcu insanı, başkalarına hizmete değer verir. Fakat çekingen olduğundan arka planda kalmayı yeğ tutar. Başak insanının her yaptığı mükemmeldir ve en küçük ayrıntı bile kusursuzdur. Böyle ayrıntıya dikkat, itinalı iş ve çalışkanlık, enerjiyle birleşince Başak insanı gerçekten fevkalade sonuç alır. On iki burç içinde Başak insanı kadar çalışkan kimse yoktur. Zeki, mantıklı olduğu için kolayca olayları inceleyerek derinliklerine iner ve en nazik işleri bile başarabilir. Yalnız bu burç insanı başkalarında kusur bulmaya onları kırmaya alışıktır. Bunu da iyi niyetle yapar. Çünkü hatalar düzeltilmelidir. Ama bu arada kınadığı kimselerin alınabileceğini aklına getirmez. Bazen de ayrıntılara fazla girmek bu tipin olayları bütünüyle görmesini engelleyebilir.

        Başak insanı, dostluk sever ama ilk adımı kendisi atmalıdır. Rasgele birinin dostluğa kalkması onu sinirlendirebilir. Başak insanı,yuvasına bağlanacak, evin her şeyiyle ilgilenecek ve aynı zamanda dost olacak bir eş ister. Bunları bulamazsa kolay kolay evlenmez. Başak tipi, giyimine çok önem verir. Fakat modayı izlemekten çok, kaliteli ve klasik giyimi beğenir ve bir hayli zevklidir.

        Başak insanı, eğitim, edebiyat, eleştirme, araştırma, kimya alanlarında başarılı olabilir. Sekreterlik, istatistikçilik, sağlıkla ilgili alanlar da ona göredir. Ayrıca el ustalığı isteyen işlerde de başarı kazanabilirler.

        Başak Burcu’ nun özellikleri: Dostluk, dikkat, ustalık, kınamak, cana yakınlık, temizlik, giyim merakı, hesap kafası, esprili konuşma, hastalık korkusu, iyilik isteği.