Make your own free website on Tripod.com

 

                 Balık

 

        En son burç.Değişken,su,dişi.(19şubat-20 Mart arası).

        Balık'ta su unsuruyla, değişen nitelik birleşir. Neptün, sezme gücü, hayaller, derin duygular ve çevreye uyabilme özelliklerini temsil eder.dolayısıyla da balık insanı son derece hassas biri olarak ortaya çıkar.Balık insanı, dış alemi duyguları sayesinde hemen algılar. Buna kendi hisliği de eklenince Balık insanı aşağı yukarı tamamıyla duygulardan oluşmuş olduğu da anlaşılır.

         Balık burcu en mistik, en esrarengiz, doğa üstüne en yakın insanların burcudur. Bu burçtan olanların merhamet duygusu bir kusur sayılacak kadar fazladır. Başkalarının acı çekmesini görmeye hiç dayanamazlar. Hayvanlara, çocuklara ve çaresiz insanlara karşı iyi ve anlayışlıdırlar. Hayatlarında bir hayli çatışmalar, tatsızlıklar olur.

        Eğer, tam anlamıyla Balık tesiri almış ve bunu hafifletecek olumlu aspectler yoksa siz daima için için acı çekersiniz. Bir başkasının acı çektiğini bilir ya da görürseniz gözleriniz yaşarır. Alçak gönüllü, büyük ihtimalle çekingensiniz ve kendinize güveniniz az. Bilinmeyene karşı buy tür inancınız var. Hastalara, muhtaçlara bakma isteği çok gelişmiş olmalı.

        Bu duygulu su burcunda doğanların alkole düşkünlüğüne pek sık rastlanır. Sizin o akıcı yaratılışınızı kalıplaşmış davranış biçimlerine hapsetmeye imkan yok. Yaratıcı hayal gücüne sahipsiniz, sezgileriniz de çok güçlü. Kolay etkilenirsiniz, çevrenizde olup bitenlere ilgi gösterirsiniz. Aşırı duygusal ve teslimiyete eğilimlisiniz. Belki gerçeğin ne olduğu konusunda kendinizi kandırıyorsunuz ve başkalarının da sizi kandırmasına yol açıyorsunuz. Duygulara aşırı kapılma tehlikesi sizin için her zaman mevcuttur. Bu sizde yenmesi güç bir kötümserliğe o da yaşama sevincinizi kaybetmeye yol açıyor olabilir. Balık Burcu'ndan olanlar, kendilerine daha olumlu ve iyimser bir bakış açısı geliştirmek zorundadırlar. Daha objektif bir bakış açısı gereklidir onlara. Büyük ihtimalle kendinize zarar verecek kadar kolay kanan, duygulara kapılan, kararsızlıklar gösteren birisiniz. Kararsız ve değişkensiniz, üstelik ketumsunuz. 19 Şubat-1 Mart arasında doğmuşsanız, Balık Burcu'nun ilk dekanatı sizi daha da psişik, daha da kolay etkilenen biri yapar. Yengeç dekanatında, yani 1 Mart- 10 Mart arasında doğmuşsanız, o burcun özelliklerini okuyun.10-20 Mart arasında doğanlar Akrep dekanatından etkilenir,düşünce,duygu ve ifade açısından o güçlü burcun yoğunluğunu da edinirler.

Önce Objektiflik

 

        Böyle duygulu bir tip,bugünkü ortamda elbetteki pek çok üzücü durumla karşılaşacaktır. Bunların her biri de onu yıkabilir. Ama Neptün sayesinde Balık Burcu'nun kendi kendisini aldatma yeteneği de vardır.Balık insanı,üzülmemek için çevreye uyar,Dolayısıyla kendi düşüncelerinden vazgeçer.Bunu yapamadığı zamanlar Balık tipi büyük karamsarlığa kapılabilir,büyük kederler yaşar.

        İyi niyetli,yumuşak ve çok merhametli bu insanlar toplumun mayası,sosyal kapının görünmez harçlarıdırlar.Kandil gibi başkalarını aydınlatmak için eriyip giderler.Balık insanının inanılmayacak kadar renkli bir iç dünyası vardır.Ancak Balık insanının sezme gücü de inanılmayacak kadar gelişmiştir.Bu sezgiler onu gerçeklere hazırlar.Yani bu duygular onu yaşamın sertliklerinden koruyan birer tampon gibidir.Hem Balık insanı gerektiğinde kendisini gerçeklerden uzaklaştırmasını da iyi bilir.

        Yalnız bazen bu gerçeklerden kaçma isteği içkiye ve uyuşturucu maddelere düşmesine de yol açabilir.Balık insanı,kuşkucu,vahimli bir tiptir.Sadece gerçek tehlikelerden değil,olmayan şeylerden bile korkarlar.Bu yüzden sinirleri bozulabilir.Balık, kendi kendini kandırdığı gibi başkalarını  kandırmayı da doğal sayar.

        Bu sözlerimizden Balık Burcu'nun güçsüz,aciz olduğu anlamını çıkarmamalısınız.Bunlar Balık Burcu'nun özelliklerini ama doğum anında yıldız haritasındaki başka güçler bu etkileri hafifletir ve hatta çok olumlu hale getirebilir.Örneğin Balık tipinin eşsiz iç dünyası kendisi için yararlı olabilir.Yazı yeteneği olan bir Balık insanı bu sayede başarıya erişebilir.Güzel sanatların bütün dallarında da durum aşağı yukarı böyledir.Ünlü pekçok yazar ve sanatçı Balık Burcu'ndan çıkmıştır.

        Balık insanı endişeli tip olduğu için hemen karamsarlaşır.Bu üzüntü biraz sürerse sinir rahatsızlıkları ve sindirim bozuklukları ortaya çıkabilir.

        Balık insanının konuşması yumuşak ve tatlıdır.Yaşamın güzel şeylerinden,renklerden,müzikten,lüksten zevk alır.Eğer yıldır haritasında ona yön veren güçlü bir gezegen bulunuyorsa Balık insanı renkli hayallerini gerçekleştirebilir.Çok romantiktir ve iyi bir sevgili olur.Sevdiği kimseyi türlü üstünlüklerle süsler.Onun iç yüzünü pek göremez.Hayal kırıklığına uğrarsa aşkı söner; ama kısa süre sonra yine aynı büyük aşkla sever.

        Balık insanı güzel sanatlar,dans,müzik alanları,edebiyat,sahne ve beyaz perdede büyük başarı elde edebilirler.Yine doktorluk,hemşirelik ve denizle ilgili işler onlara uygundur.

        Balık Bucu' nun özellikleri: Derin hisler,renkli hayaller,sevgiye düşkünlük,güzel sanatlarda başarı,sezme gücü,merhamet,iyi niyet,yardım etme,çekingenlik,karamsarlık.