Make your own free website on Tripod.com

 

                Akrep

 

        Sekizinci Burç, Sabit, su ve dişi. (23 Ekim ile 22 Kasım arası)

        Akrep’ te su üçlüsü ile sabit dörtlü birleşir. Duygusal ve negatif olan bu burç, ayrıca sezme gücünden yararlanarak maddi konularda da kazançlı çıkmaktadır.

        Pek çok kimse Akrep’ in kişiliğini anlayamaz. Akrep Burcu’ nun simgesi de uçmaya hazırlanan bir kartalla, yerde sürünen bir Akrep’ ten oluşmuştur. Eğer Burç insanı, sezme yeteneğinden, kafasından, inceleme gücünden yararlanarak davranırsa yaşamda çok yükselebilir. Yani bir kartal gibi yükseklere çıkabilir. Buna karşın burcun fazla duygusal yönlerine kapılırsa Akrep gibi tehlikeli bir kişilik oluşur.

        Akrep, Zodyak’ ın en doğa üstücü, en sır dolu, en güçlü evidir. Güneş buradayken doğmuşsanız ve eğer diğer gezegenlerin tersine etki güçleri yoksa siz kuşkucu, güvensiz, eleştirici, içe dönük ve hesapçı biri olabilirsiniz. Rekabete açık mesleklerde, politikada ve özellikle avukatlık yapıyorsanız siz çok saldırgan olabilirsiniz. Akrep etkileri en iyi halleriyle gelmişse, sizi cesur, yaratıcı ve bilimsel yapar. Meydan okumaya yatkın olursunuz. Hayattaki başarılarınızın büyük kısmı ‘’orijinallik’’ten ve zekadan kaynaklanır. Siz kendi işlerinizle meşgul olursunuz, başkalarının da aynı şeyi yapmasını beklersiniz. Ama meslek hayatı söz konusu olduğunda durum tümüyle değişir. Büyük ihtimalle başkalarının başına dert açarsınız. Sizde yoğun bir düşünce ve duygu dağarcığı, eğilmez bir idare gücü, derin iç inançlardan gelen kuvvet ve ihtiras var. Güçlü bir potansiyel enerjiye sahipsiniz. En çaresiz durumda bile toparlanma, sevdiğiniz şeyleri tam sever sevmediklerinizi de hiç sevmezsiniz. 23 Ekim ile Kasım arasında doğmuşsanız, akrep dekanatındasınız demektir, bu güçlü burcun özelliklerini daha da kuvvetle yansıtırsınız.2-12 Kasım arasında doğanlar Balık Burcu’ nu da okumalı, bu psişik burcun kendilerini nasıl etkilediğini öğrenmelidirler. 12-22 Kasım arasında doğanlar ise Yengeç Burcu’ nun o savunmacı, malına sahip çıkan etkilerinin, Akrep üçüncü dekanatına ne gibi nitelikler eklediğini oradan izleyebilirler.

                         Cinsellik Ve Kin

        Yukarıda da belirtildiği gibi su grubundan olduğu için hassas, duygularını gizleyen bir burçtur. Sabit olduğu için de son derece inatçıdır. Pişman olduğunu söylemek onun için en ağır şeydir. Akrep Zodyak’ da genel olarak cinsel duyguları temsil eder. Bunlar bir araya geldiğinde de ortaya kıskanç, kuşkucu, kinci, duygulara fazla önem veren, arzularında inatçı ve ihtiraslı biri çıkar. Bu tipin, şayet iyi eğitim almamış ve hislerini kontrolden mahrumsa ne kadar tehlikeli olacağı da bellidir.

        Ancak daha önce de söylediğimiz gibi iyi veya kötü burç yoktur. Burçların özeliklerinin iyi kullanılması iyi sonuç sağlar. Akrep, ihtiraslıdır ve sadece aşkta değil her konuda böyle ateşlidir. Onun için Akrep Burcu insanı, hislerini kontrol ederek yeteneklerini gösterebilirse: başarıya ve mutluluğa kavuşur. Böylece burcun tehlikeli yönlerinden sıyrılmış olur. Fakat Akrep tipi, her şeyi, her olayı analizci kafasıyla değil duygularıyla değerlendirirse; büyük yetenekleri bulunsa bile, sonunda tehlikeli beraber yaratık olarak kalır. Burç insanının bu nice dengeyi bilmesi ve mantıkla karar vermesi zorunludur.

        Akrep Burcu, duygularında yanılmaz. İçine doğanlar genellikle doğrudur. Olayları küçük ayrıntılarına kadar inceler ve içinden gelen ses de ona yol gösterir. Akrep insanı, dostluğu çok sever. Dostlarının hayranlığını ve sevgisini de kazanır. Ama üstün bir tip değilse sonunda dostlarını da kıskanır ve onları kolaylıkla kırar.

        Akıllı bir Akrep insanını kolay kolay alt etmek mümkün olmaz. Çünkü bu tip zayıf taraflarını iyi gizler ve güçlü yönlerinden yararlanır. Akrep insanı, sevdiği an çok değişir. Ömrü boyunca aynı kimseyle mutlu olabilir. Duyguları sadece güçlü değil aynı zamanda çok derindir. Karşı taraf sadık kaldığı ve Akrep’ in beklediği gibi davrandığı sürece bu uyum devam eder. Ama küçük bir hata Akrep’ i çileden çıkarabilir. Azap çekeceğini bile bile sevdiğini yaralar. Daha sonra pişman olma ihtimali de fazladır. Yalnız Akrep’ in gerek kadın gerek erkeğinin oldukça cazibeli olduğunu ve istediklerini kolayca etkilerine aldıklarını ve adeta büyülediklerini de söyleyelim.

        Akrep Burcu insanı tıp, askerlik, güvenlik, araştırma alanlarında başarılı olabilir. Özellikle operatörlük, psikiyatri, dedektiflik ona göredir. Duygulardan çok kafaya önem veren bazı Akrepler de siyasette çok yükselebilirler.

        Akrep Burcu’ nun özellikleri: Dikkat, kuşku, kin, analiz gücü, sezi, ihtiras, sevgi, dostluk, hisleri gizleme, cazibe, pişmanlık.