Make your own free website on Tripod.com

 

               Boğa

 

         İkinci burç, sabit, gerçekçi ve dişi. (20 Nisan’la 21 Mayıs arası)

        Güneş, 21 Nisan- 21 Mayıs devresinde bu burçta kalır. Boğa, toprak güçlüsü ve sabit dörtlüdendir. Toprağın özellikleri pratik, tutucu ve neoptiptir. Burcun sabit olması da insanın dikkatli davranmasını sağlar. Burcun yıldızı Venüs’te uyumluluk ve çevreye uyma özelliğini verir.

        Eğer Boğa burcundan iseniz, işlerinizi keyfiniz istediği zaman yapmamaktan hoşlanıyorsunuz. Çok sabırlısınız. Büyük ihtimalle kulağa hoş gelen, ahenkli bir sesiniz var. Simgeniz boğa... yani işler yolunda giderken yumuşak huylu ve boyun eğen ama tahrik edildiğinde kızan, çileden çıkan, sakinleştirmesi zorlaşan bir tip. Yapıcı, sistemli hareketlerini karar vererek yapan, fakat fazla orijinal şeylere eğimli olmayan biri.

        Olumsuz zamanlarınızda tedbirliliğiniz hemen inatçılığa dönüşüyor. Öyle zamanlarda dayanması zor biri oluyorsunuz ve herhalde can sıkıyorsunuz. Boğa burcundaki Güneş sizi istikrarlı, ciddi, kendine güvenen, sebatkâr biri yapar. Planlarınızın gerçekleşmesi için uzun zaman bekleyebilirsiniz. Sizi büyülenmiş gibi çeker. Fiziksel zevkler sizin için çok ilginç. Yöneten gezegeniniz Venüs size sevgi ve doğal güzellik kazandırıyor. Eğlenceden, iyi kitaplardan, müzik ve sanattan çok hoşlanıyorsunuz. Maddiyata karşı ilginiz büyük. Rahat ve memnun bir avarelikten hoşlanıyorsunuz. Eğer 20-30 Nisan tarihleri arasında doğmuşsanız daha güvenilir, pratik, sebatkâr bir boğa olursunuz... Güvenlik sizin için şarttır. 30 Nisan’la 10 Mayıs arasında doğanlar, Boğa burcunun Başak dekanatına girmiş sayılırlar. Bu yüzden o burcun zevki ve ayrımcı etkilerini de okumalıdırlar. Doğum tarihiniz Boğa’nın Oğlak dekanatına, yani 10 Mayıs’la 20 Mayıs arasındaki günlere rastlıyorsa, çok hırslı, aşırı pratik, sır saklayan, içine kapanık birisiniz.

        Aktif hayal gücünüz işinize yarayabileceği gibi size karşı da çalışabilir başkalarına varamadığı sonuçlara çabucak varabilme yeteneğiniz de büyük. Genellikle iyi yürekli, anlayışlı bir insansınız. Fakat duygu ve sezgileriniz pek fazla zengin. İdealistsiniz. Meşgul olmayı seviyorsunuz. O hırslı huyunuzu hiç kaybetmiyorsunuz. Karşılaştığınız zorluk ve engellerin çoğu, çeşitliliği, değişkenliği sevme huyunuzdan kaynaklanıyor. İlk dekanat içinde, yani 21 Mayıs 30 Mayıs arasında doğmuşsanız, ikizler tam bir güçle yönetiyor. 30 Mayıs 10 Haziran arasında doğanlar Terazi Burcu’nu okuyup bu barışsever, sanata ve müziğe tutkun burcun kendilerin etkilerini görsünler. Doğum tarihiniz Haziran 11 ile Haziran 21 arasındaysa, yaratıcı, insancıl burcun üçüncü dekantına ne etkiler yaptığına bakın.

        Boğa insanı, işini bilen, güvenilir, sabırlı ve kararlı bir tiptir. Bu yüzden kararlarınızı zaman-zaman inat ve yeniliklere karşı direnmeye de dönüştürebiliyorsunuz. Güvene büyük ihtiyaç vardır. Bunu elde edebilmek için de maddeye yöneliyorsunuz. Para işlerinde de genellikle başarılısınız. Dolayısıyla büyük işler ve mali konularda kendinizi gösteriyorsunuz. Sorumluluktan korkmuyorsunuz.

        Venüs’ün tesiriyle güzel şeylere düşkün ve bunların değerini de biliyorsunuz. Doğayı seviyorsunuz. Bahçeyle ilgilenmekten zevk alıyorsunuz. Yiyecekler, içecekler ve rahat bir evi hayal eder, evi de elinden geldiği kadar lüks bir hale sokmak için çalışırsınız. Para işlerinden anlıyorsunuz. Toprak grubundan olduğunuz için de genellikle paranızı emlağa ve toprağa yatırmayı uygun buluyorsunuz.

        Hazır cevap değilsiniz. Bu yüzden de tartışmaları sevmezsiniz. Kolaylıkla öğrenemez ama seçtiğiniz konuları ayrıntılarıyla bilirsiniz. His konusunda mutlu ve sağlam bir ilişkiye ihtiyacınız var. Sıcak kanlı, sevgi dolu, sekse düşkün fizik zevklerden hoşlanır bir yaştasınız. En büyük kusurunuz sahip olma duygusu. Bu özellikle sizi aşkta aşırı kıskançlığa götürüyor.

        Boğa burcunun özellikleri: Sanat gücü, değerli şeyleri toplama, para sahibi olma, güzelliğe düşkünlük, müzik ve mimarlık alanlarında başarı, sevgi, hislere fazla önem verme, sebat.